Real Time Analytics

Wykop fundamentowy – najważniejsze informacje

Słowem wstępu:

W dzisiejszym artykule zapoznam Cię z tematem wykopu pod fundamenty Twojego Domu Marzeń. Przedstawię najczęściej spotykane rodzaje i metody wykonywania wykopów i ich zabezpieczenia. Myślę, że artykuł będzie dość ciekawy. Wszystko pokażę na załączonych zdjęciach. Zapraszam dalej.

Gotowi ? Zaczynamy 3…2…1… Wykop…

Co znajdziesz w tym artykule ?

  • Wykop i ich rodzaje.
  • Określenie kategorii gruntu.
  • Wytyczenie obiektów budowlanych.
  • Kategorie geotechniczne gruntu.

Treści będzie naprawdę sporo dlatego będzie podzielona na trzy części. Pierwsza część na temat wykopów, druga cześć na temat fundamentów, a trzecia cześć podsumowująca prace przygotowawcze, wykopy i fundamenty. Zapraszam 🙂

Wykop

Wykop pod fundament to usunięcie gruntu w miejscu docelowym w celu posadowienia (wykonania fundamentów) budynku czy budowli. Po wykonaniu betonowania, pozostałą część należy zasypać. Wykopy możemy podzielić na wąskoprzestrzenne, szerokoprzestrzenne lub jamiste.

Wykop wąskoprzestrzenny

To wykop o szerokości dna mniejszej lub równej 1,5 m. Czyli taki, który wykonujemy tylko w osiach wyznaczonych przez geodetę, na głębokość i szerokość określoną w projekcie. W praktyce takie wykopy realizuje się ręcznie lub przy użyciu minikoparki. Są one dostosowane do szerokości fundamentu, co skutkuje mniejszą ilością pracy i materiałów, gdyż ściany wykopu tworzą szalunek tracony.

Jeśli wykonujesz je sam kopiesz wąsko (na szerokość fundamentu). Układasz zbrojenie, beton i gotowe. Nie budujesz i wynajmujesz szalunków, nie zakopujesz. Oszczędzasz czas i pieniądze. Można to zrobić na dwa sposoby.

Pierwszy – wykonaj wykop o 10 cm głębszy, niż przewiduje projekt. Możesz kopać ręcznie lub przy użyciu minikoparki. Na dnie wykopu wykonaj warstwę betonu klasy np. B10 lub B15. To tak zwany “chudy beton”. Zapobiega mieszaniu się betonu docelowego z gruntem. Pomaga wykonać zbrojenie i zachować odpowiednią otulinę prętów. Po związaniu betonu ustawiasz zbrojenie minimum 3 cm nad warstwą betonu i wykonujesz docelowy fundament.

Drugi – wykonujesz wykop o 10 cm głębszy. Potem ustawiasz zbrojenie tak by dolna jego krawędź była minimum 7,5 cm powyżej gruntu. Wykorzystej do tego celu cegły np. ceramiczne. To bardzo ważne ! Po tak przygotowanym zbrojeniu układasz beton klasy C20/25 (lub innej określonej w projekcie). Pamiętaj o wibrowaniu betonu między zbrojeniem. Wibrowanie jest potrzebne aby beton wypełnił wszystkie wolne przestrzenie oraz aby z betonu wydostało się nagromadzone w procesie produkcji powietrze ! Zapobiega to powstawaniu wolnych przestrzeni między ziarnami i zbrojeniem.

Wykop wąskoprzestrzenny
Wykop wąskoprzestrzenny. Ściany wykopu są szalunkiem.

Wykop szerokoprzestrzenny

To wykop o szerokości dna większej jak 1,5 m. Najczęściej wielkopowierzchniowe, polegają na wybraniu gruntu nie tylko pod docelowy fundament, lecz też wokół niego. Wykonywane są przy użyciu sprzętu ciężkiego, jak koparki gąsienicowe lub kołowe. Najczęściej grunt jest wybierany na całej powierzchni zabudowy, na której ma stanąć budynek. Są stosowane pod dużymi obiektami mieszkalnym lub przemysłowymi. Praca w dużych wykopach jest łatwiejsza, ze względu na ilość miejsca. Z reguły fundamenty pod duże budynki są bardzo szerokie i należy wykonać je w szalunku. Tutaj już w każdym przypadku wykonuje się podkład z „chudego” betonu klasy B10 lub B15 o grubości minimum 10 cm. Zależnie od warunków gruntowych i wodnych grubość może wynieść nawet 30-50 cm. Po wykonaniu fundamentów, rozebrania szalunków i wykonaniu przeciw wodnej izolacji fundamentów, przestrzenie pomiędzy nimi zasypuje się gruntem wykopanym wcześniej. Chyba że grunt ten nie nadaje się do wykorzystania wtedy przywozi się na budowę piasek z kopalni.

Wykop szerokoprzestrzenny
Wykop szerokoprzestrzenny

jamiste – o szerokości i długości dna lub średnicy mniejszej lub równej 1,5 m. Najczęściej jako wykopy pod stopy fundamentowe ale o tym dalej.

Określenie kategorii gruntu

Określenie kategorii gruntu należy do projektanta. Na podstawie badań gruntu oraz obciążeń dobierze odpowiednie wymiary fundamentów, docelową głębokość posadowienia oraz odpowiednie zbrojenie. Ewentualne wzmocnienia ścian połączone z fundamentem jak trzpienie czy słupki również zostaną uwzględnione.

W normie PN-86/B-02480 podzielono grunty na kategorie od I do XVI, lecz nas w praktyce budowlanej interesują głownie kategorie I-IV. Określenie kategorii gruntu dokonuje się na podstawie jego cech mechanicznych, chemicznych, fizycznych i wytrzymałościowych. W tym celu należy rozpoznać podłoże gruntowe, poprzez pobranie w terenie próbki gruntu. W artykule o wyborze działki pisałem aby przed zakupem wybranej nieruchomości gruntowej zlecić wykonanie badania gruntu. Unikniesz kłopotów podczas budowy i nie poniesiesz dodatkowych kosztów np. większych wykopów i masywniejszych fundamentów. .

Wiertła

Należy wykonać co najmniej jeden otwór na każde 100 m2 powierzchni budynku. W przypadku obiektów o powierzchni mniejszej niż 300 m2 należy wykonać minimum 3 otwory nieleżące w jednej linii, najlepiej na obrysie planowanego budynku. W celu wykonania badań gruntu polecam wynająć sprawdzonego geologa z Twojej okolicy. Oprócz badań na Twojej działce, możesz dowiedzieć się wielu przydatnych informacji. Koszt za wykonanie jednego otworu mieści się w przedziale 80-150 zł więc przy trzech otworach to nie jest zbyt wielki wydatek, a jakże pomocny. Co by się wydarzyło, gdy po zakupie działki i zdobyciu wszystkich pozwoleniach zaczynasz budowę, wjeżdża koparka i okazuje się, że pod warstwą humusu jest nasyp niekontrolowany, wcześniej był jakiś staw, a ówczesny właściciel postanowił staw zakopać i sprzedać działkę jako budowlaną ? Zostawiam Cię z tym pytaniem.

Wytyczenie obiektu budowlanego

Pisałem o tym wcześniej tutaj. Powtórzę najważniejsze informację.

Wytyczanie konturów obiektów budowlanych w terenie polega na wyznaczaniu i trwałym oznaczeniu na gruncie (w wykopie lub poza jego obrysem) wszystkich charakterystycznych punktów i osi geometrycznych. Najczęściej do tego celu używa się tachimetru i dalmierza, a całą operację wykonuje uprawniony geodeta. Sposoby oznaczenia budynków w terenie są różne. Najczęściej wykonuje się oznakowanie punktów charakterystycznych przez palikowanie, wyznaczenie osi geometrycznych budowli metodą ław drutowych. Co do głębokości posadowienia, należy poprosić geodetę aby w wybranym miejscu, na istniejącym trwałym elemencie wyznaczył nam tzw. reper – czyli punkt o znanej wysokości, abyś na etapie wykopu wiedział na jaką głębokość kopać, odnosząc się do ww punktu (przy użyciu niwelatora). Ważne jest aby reper był zaznaczony na trwałym elemencie np. krawężniku, latarni czy sąsiednim budynku oraz aby z przeprowadzonych prac geodeta zostawił szkic naniesionych punktów i ich wysokości.

Ławice
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kategorie geotechniczne

Należy pamiętać jeszcze o jednym ważnym elemencie tej układanki. Do jakiej kategorii geotechnicznej należy Twój budynek ? O wyborze jej decyduje projektant posiadający odpowiednie uprawnienia budowlane. Powiem tylko, że jeśli na Twojej działce nie ma żadnych przenikających się warstw gruntu oraz konstrukcja jest bryłą prostą to kategoria geotechniczna Twojego Domu Marzeń jest kategorią pierwszą.

Na tym etapie zakończę dzisiejszy wpis. Kontynuacja nastąpi w przyszłym tygodniu. Będzie mi miło jeśli przebrniesz przez ten artykuł i dasz mi znać co sądzisz o jego treści. Czy wszystko jest jasne i zrozumiałe ?  Czy informację zawarte tutaj były pomocne ? To chyba pytanie było gdzieś w instrukcji Google. Przeczytaj do końca i napisz co o tym sądzisz ? Może masz inne pytania ?

Podsumowanie całości prac ziemnych nastąpi w poście po omówieniu fundamentów.

Życzę przyjemnego wieczoru i dziękuję, że jesteś ze mną. Jest mi niezmiernie przyjemnie widzieć Cię na moim blogu 🙂

Pozdrawiam Tomek.

P.S. W kolejnym artykule opiszę fundamenty, zbrojenie i izolację przeciw wodną oraz dam przydatne wskazówki wykonawcze.

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera i polub fan page na Facebooku. Daj mi znać czy przydaje Ci się wiedza, którą przekazuję.

1 thought on “Wykop fundamentowy – najważniejsze informacje

  1. Świetnie czyta się Twoje artykuły. Są zrozumiałe i przystępne (nawet dla takiego łośka jak ja). Jako osoba kompletnie zielona w temacie budownictwa i stojąca u progu podjęcia życiowych decyzji, bardzo się cieszę, że jest takie “miejsce” w internecie gdzie jestem w stanie dowiedzieć się o tak wielu aspektach, które są szalenie istotne. Ogromny szacunek za zaangażowanie i poświęcony trud w prowadzeniu strony. Pozdrawiam i Wesołych Świąt 🙂

Podziel się swoim zdaniem na ten temat:

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: