Real Time Analytics

Słowem wstępu:

Jak wybrać projekt domu optymalnego, komfortowego, który spełni Twoje oczekiwania ? Masz wiele pytań i wątpliwości, nie wiesz na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu ? Przeglądasz setki stron z projektami i nie wiesz co wybrać ? Zapraszam dalej.

Projekt budowlany

Projekt budowlany – opracowanie, zbiór dokumentów i projektów podlegający prawnemu zatwierdzeniu przedstawiający plany inwestycji budowlanej w formie i zakresie określonym w odpowiednim rozporządzeniu stanowiący część dokumentacji budowy. Dziś chciałbym pomóc Ci w wyborze projektu budowlanego idealnego dla Ciebie. Jest to kontynuacja wpisu Działka Budowlana.

Działka i projekt – jedno wynika z drugiego

Wybór działki i projektu budowlanego jest ściśle powiązany. Pisałem, że należy dysponować działką budowlaną o określonych wymiarach. Wymiary te muszą być porównane i zbliżone z tymi, które są podane w projekcie budowlanym w punkcie: „Minimalne wymiary działki”. Dlatego tak ważne jest, aby zapoznać się z projektami domów, które spełniają nasze kryteria i skonfrontować je z dostępnymi działkami lub z naszą nieruchomością i bezpośrednio porównać wymiary. Aby odpowiedzieć na pytanie: „Czy ten dom zmieści się na mojej działce i będzie to zgodne z przepisami prawa budowlanego ?” Wymiary podane w projekcie są zgodne z przepisami i informują jakiej wielkości dom określa projekt budowlany.

Masz pomysł? Narysuj go!
Masz pomysł? Narysuj go!

Projekt budowlany – jaki wybrać?

Powszechnie dostępne projekty domów, które możesz obejrzeć i zakupić przez Internet są zaprojektowane dość przystępnie. Co przez to rozumiem ? Ich rozmieszczenie jest przemyślane (choć nie zawsze), podzielone są na kategorie: domy murowane, domy drewniane, powierzchnia i wiele, wiele więcej kategorii. Każdy z nas znajdzie coś dla siebie. Musisz pamiętać, aby w wybór projektu budowlanego nie opierał się tylko na funkcjonalności. Rozmieszczenie pomieszczeń i powierzchnia użytkowa jest istotna, lecz nie tylko. Zwróć uwagę na konstrukcję domu. To ona wpływa w dużej mierze na koszty budowy.

Konstrukcja, wygląd zewnętrzny, funkcjonalność

Celowo skupiam się na konstrukcji domu, gdyż wygląd zewnętrzny wynika bezpośrednio z niej. Duże otwarte przestrzenie zawdzięczamy licznym elementom żelbetowym. Duża ilość słupów i podciągów realnie podnosi koszty budowy. Architektura i wygląd zewnętrzny jest to temat bardzo indywidualny, dlatego zostawiam go do Twojej opinii. Projekt budowlany określa rozkład pomieszczeń, ich wielkość i usytuowanie.

Zastanów się nad funkcjonalnością domu. Określ czy potrzebujesz poddasze użytkowe, czy wystarczy trochę większy dom parterowy. Budowa poddasza wiąże się z większą ilością robót budowlanych, z dodatkowym wykonaniem stropu, schodów i wielu innych prac, a także z dodatkowymi kosztami. Wybierając dom parterowy oszczędzasz czas, pieniądze i „zdrowie”. Zwracam tylko uwagę, że jeśli możesz poświęcić więcej miejsca na działce wybuduj dom parterowy, natomiast, jeśli działka jest mała, warto rozważyć dom z poddaszem użytkowym. Zostawiam to do dla Ciebie, w końcu to ma być Twój Dom Marzeń 🙂

Konstrukcja – na co zwrócić uwagę?

 • Fundamenty – najczęściej zaprojektowane, jako ławy żelbetowe, monolityczne, wylewane na budowie. Jest to najczęściej spotykany sposób posadowienia budynków jednorodzinnych i większości innych budynków. Mogą się zdarzyć nieliczne stopy fundamentowe, pod kominy wolnostojące, czy słupy tarasu. O fundamentach opowiem szerzej w następnym wpisie.
 • Ściany fundamentowe lub ściany piwnicy – murowane, z bloczków betonowych.
 • Ściany konstrukcyjne – murowane, z bloczków silikatowych drobnowymiarowych, tzw. Silka, z ceramiki poryzowanej (pustaki ceramiczne, np. Porotherm), z gazobetonu (właściwie z betonu komórkowego np. Ytong lub H+H), drewniane (np. w domu z bala lub płaza drewnianego).
 • Wieniec – zwieńczenie każdej murowanej ściany konstrukcyjnej, pełni rolę „spięcia” i usztywnienia konstrukcji oraz jest podstawą oparcia konstrukcji dachu (murłaty dachowej).
 • Strop – może być wykonany w różnych technologiach. Mogą to być płyty kanałowe (strop żerański), strop typu Teriva lub starszy DZ-3 (prefabrykowane belki żelbetowe, w których przestrzenie wypełnia się drobnowymiarowymi pustakami stropowymi, a na całości wykonuje się wylewkę betonową), drewniany ( na belkach drewnianych z górną warstwą z drewna naturalnego lub wykończony płytą OSB), żelbetowy, wylewany na mokro na budowie ( w deskowaniu pełnym lub na prefabrykowanej płycie typu filigran).
 • Schody – różnych typów (np. proste, spocznikowe, kręcone czy zabiegowe) i wykonane z różnych materiałów (prefabrykowane żelbetowe, drewniane, stalowe).

Projekt budowlany – co z niego wynika?

 • Ściany działowe – z płyt gipsowo-kartonowych na stelażu z profili cienkościennych (mogą być dodatkowo ocieplone i wygłuszone wełną mineralną) lub murowane (z betonu komórkowego lub z ceramiki), prefabrykowane (montowane z gotowych płyt np. Ytong Panel).
 • Dach – wykonany w tradycyjnej technologii drewnianej, o różnym kącie nachylenia, z różnymi rodzajami pokryć dachowych (np. dachówka ceramiczna, dachówka betonowa, blachodachówka, gont bitumiczny, gont drewniany, strzecha (tak, to nie pomyłka)) lub stropodach (wentylowany, niewentylowany, dach zielony, z pokryciem najczęściej wykonanym z papy bitumicznej).
 • Okna – głownie mogą być o ramie drewnianej lub plastikowej (z PVC), najważniejsza jest jednak ilość szyb, cała konstrukcja decyduje o współczynniku przenikania ciepła U. Od 01.01.2018 współczynnik przenikania ciepła U dla okien musi wynosić U≤1,1 [W/m2*K], oznacza to, że okna z reguły będą dwu- lub trzyszybowe. Warto zwrócić uwagę na ten parametr ! Od 01.01.2021 będzie on wynosił U≤0,9 [W/m2*K]. Parametr ten nie dotyczy okien połaciowych (dachowych).
 • Izolacja cieplna – dotyczy ścian, jak i dachów czy stropodachów. Wykonywana ze styropianu lub wełny mineralnej o różnych parametrach i współczynnikach przenikania ciepła U. Im mniejsze U tym materiał droższy, ale też ma lepsze parametry izolacyjne.
Projekt budowlany - szkic

Przeglądając projekt powinieneś zwrócić uwagę na powyższe elementy. To technologia wykonania rzutuje bezpośrednio na koszty oraz czas wymagany do budowy Twojego Domu Marzeń. Różne czasy wiązania betonu, wykonywanie różnych elementów, różne ekipy budowlane na różnych etapach budowy. No chyba, że dom budujesz „metodą gospodarczą” i czas nie jest dla Ciebie bardzo istotny. Budowa domu przez ekipę budowlaną może zakończyć się w 12 miesięcy (przy dobrej organizacji pracy i sprzyjających warunkach atmosferycznych). Budowa na własną rękę (tzw. metoda gospodarcza) może rozciągnąć się nawet do 2 lub 3 lat.

Wybór projektu to nie prosta sprawa (lecz nikt nie mówił, że będzie łatwo). Proces budowlany jest złożony i nie zawsze można go przyspieszyć. Weź pod uwagę inne kwestie, o których pisałem we wcześniejszym artykule w akapicie poświęconym Miejscowemu Planowi Zagospodarowania  Przestrzennego.

Zapoznaj się dokładnie z MPZP, a w szczególności porównaj:

 • kąt nachylenia połaci dachowej,
 • liczbę kondygnacji,
 • maksymalną wysokość budynku,
 • jakie obiekty towarzyszące (np. garaż, altana) można wybudować,
 • odległość elewacji od drogi dojazdowej,
 • usytuowanie drogi dojazdowej,
 • usytuowanie obiektu.

Interesujący Cię MPZP znajdziesz w internecie w Biuletynie Informacji Publicznej Twojej gminy. Przykładowy pokazuję tu (klik).

Podsumowanie

Jak widzisz, pokazałem ważne elementy, decydujące o wyborze projektu budowlanego Twojego Domu Marzeń. Przed wyborem danego typu domu trzeba skonfrontować wiele części tej układanki. Zaczynając od najważniejszych Twojego wyobrażenia o domu, idąc dalej, szukając projektu dopasowywać poszczególne składniki w jedną całość. Nie należy zapominać o kosztach, nie są najważniejsze ale dlaczego dopłacać jeśli można wykonać pewne etapy taniej ? Pamiętaj też, żeby zwrócić uwagę czy zakupiony projekt można dowolnie adaptować, zgodnie z Twoimi potrzebami. Wielu projektantów wyraża na to zgodę, choć zdarzają się nieliczni, którzy tego nie robią. Żądają oni astronomicznych kwot za zmiany w projekcie ! Zwróć uwagę na powyższe elementy, a gwarantuję poprawny i bezkolizyjny proces budowlany Twojego Domu Marzeń.

Trawa w ogrodzie

Jeśli potrzebujesz pomocy w kwestii wyboru materiałów, śledź uważnie mojego bloga. Przygotowuje cykl artykułów „Krok po kroku”, który przeprowadzi Cię przez proces budowy Twojego Domu Marzeń. Znajdziesz tam informację o wykonywaniu poszczególnych elementów, doborze materiałów oraz typowych błędach, których należy się wystrzegać. Zapraszam również na moją stronę na Facebooku, gdzie znajdziesz wszystkie informację, które na bieżąco publikuje. Polub stronę, a będziesz otrzymywał aktualne wpisy i najnowsze informację ode mnie.

Na Facebooku znajdziesz mnie w tym miejscu (klik).

Życzę Ci udanych decyzji 🙂

Z pozdrowieniami

Tomek 🙂

Podziel się swoim zdaniem na ten temat:

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.