Real Time Analytics

Jak wygrać każde negocjacje? [RECENZJA]

Podpowiada Robert Mayer

Jak – słowo, które wypowiadam każdego dnia

Jak wygrać każde negocjacje? Długo zastanawiałem się nad odpowiedzią na to pytanie, aż przeczytałem książkę “Jak wygrać każde negocjacje” Roberta Mayer’a. Ostatnio dużo czytam, na tematy związane z budownictwem, nieruchomościami i rozwojem osobistym. Dziś recenzja jednej z książek, które polecam wszystkim z czystym sumieniem.

Kto ją napisał ?

Autorem jest wspomniany Robert Mayer, Amerykanin, prawnik z wykształcenia. Pisze się o nim: “prawnik prawników”. Pracował z wielkimi ludźmi jak Muhammad Ali, czy rząd Wenezueli. Autor jest negocjatorem z czterdziestoletnim doświadczeniem. Pracuje dla wielkich i znanych oraz tych mniejszych. Pomaga ludziom w USA, a teraz może pomóc także Tobie. W swojej książce Mayer połączył podejście psychologiczne, uwarunkowania intelektualne z praktycznym podejściem do negocjacji. Pokazuje jak przeprowadzić negocjacje według naszego własnego scenariusza.

Czego dowiesz się z tej książki ?

Tytuł mówi sam za siebie: “Jak wygrać każde negocjacje? Nie podnosząc głosu, nie tracąc zimnej krwi i nie wybuchając gniewem”. Książka podzielona jest na kilka części.

Część pierwsza

W pierwszej z nich znajdziesz odpowiedź na pytanie: Jak z finezją zbudować zgodę i zacząć współpracę? Czyli Negocjacje Miękkie, autor przedstawia metodę LANCET i krok po kroku ją opisuje. Zacznij stosować ją już dziś i zobacz jak spektakularne odniesiesz sukcesy. A co oznacza LANCET:

Jak wygrać każde negocjacje - LANCET
Jak wygrać każde negocjacje – Metoda LANCET – bardzo dobrze przedstawiona w książce.

Część druga

Część druga poświęcona jest pokonywaniu problemów. Zastanawiasz się jak zmiękczyć oponenta? Załagodź wrogość i gniew, a jak usłyszysz NIE to po prostu wybij dziurę w murze. To wcale nie jest trudne. Autor pokazuje jak skutecznie zmiękczyć oponenta i iść po swoje. Bez użycia przymusu bezpośredniego i krzyku. Jeśli już dojdzie do sprzeczki to jak wyjść z impasu? Nie zawsze cena za produkt czy usługę jest najważniejsza. Często rozmowy o pieniądzach bywają drastyczne. Jednak można nie obniżyć wartości pieniężnej, a uzyskać usługi dodatkowe, darmowy transport, montaż lub zniżkę na kolejne zamówienie. Na koniec strategia stopniowego nacisku. To dla tych, którzy “wolą mieć racje, niż postąpić rozsądnie”.

LANCET w praktyce
LANCET w praktyce.

Część trzecia

Twarde negocjowanie. Dobijanie targu to tematy części trzeciej książki Jak wygrać każde negocjacje. Tutaj zaczyna się “jazda bez trzymanki”. Zaczynając na łączeniu podstaw miękkiego stylu osobistego na twardym stawianiu warunków kończąc. Jak negocjować z osobami, z którymi mamy bliski kontakt? To bardzo śliski i skomplikowany temat. Negocjacje trzeba poprowadzić tak, aby żadna ze stron nie była urażona. Dotyczy to również negocjacji w małżeństwie 🙂 Mayer w tej części pokazuje jak budować swoją siłę negocjacyjną oraz jakie zagrywki psychologiczne stosować. Wszystko zgodnie z etyką i zdrowym rozsądkiem. Nie ma tu, żadnych niestworzonych historii wyssanych z palca, lecz podane jak na tacy co i jak mówić by osiągnąć cel.

Jak wygrać każde negocjacje - nawet z małżonkiem
Jak negocjować z małżonkiem lub bliskimi ? Autor podał dobry przykład z więzieniem. Pozwala ocenić na ile znasz drugą osobę, z którą chcesz negocjować.

Moja ulubiona – część czwarta

I ostatnia część, która jest chyba moją ulubioną. Część czwarta Jak wygrać każde negocjacje pokazuje jak negocjować. Autor włożył w nią bardzo dużo pracy. Zebrał chyba wszystkie znane mi sytuacje negocjacyjne i punkt po punkcie pokazuje co jest ważne, na co zwrócić uwagę i jak osiągać cele. Ma niebanalny tytuł: “Księga przypadku. Hokus-pokus. Triki, taktyki i uniki” i naprawdę to wszystko przedstawia w bardzo ciekawy sposób, krok po kroku. Przykładów jest bez liku. A oto kilka z nich:

  • Wynajmowanie mieszkania,
  • Kupowanie sprzętu,
  • Leasing samochodu,
  • Negocjacje z wykonawcą robót,
  • Ściąganie należności,
  • I wiele więcej…
Jak wygrać każde negocjacje - leasing samochodu
Zamierzasz wziąć samochód w leasing ? Polecam zapoznać się z tym rozdziałem i całą książką.

Czy wartą ją przeczytać ?

Książka jest napisana prosto i przejrzyście. W większości przypadków odnosi się do realiów USA, lecz tłumacz zadbał, aby niejasności prawne tłumaczyć na stan Polski. Jest to kompendium uniwersalne, dzięki któremu można wyciągnąć z negocjacji bardzo dużo. Po przeczytaniu jej zrozumiałem jak wiele błędów do tej pory popełniłem. Ale teraz już wiem, że ten który pierwszy poda swoją cenę przegrywa. Jeśli bardzo Ci na czymś zależy nie możesz pokazywać emocji. Nadmierny zachwyt czy uległość nie wróży nic dobrego dla naszych planów. Od początku Mayer pokazuje jak stawiać kroki na cienkiej linie negocjacji. Uczy Cię zachowań, pokazuje jak się wypowiadać i jakich słów używać. (Broń Boże, nie twierdzi, że używamy złej polszczyzny :)). Prowadzi Cię za rękę, krok po kroku do skuteczniejszych negocjacji, osiągania celów i budowy kontaktów. Ja wyciągnąłem z niej wiele dobrego i wiem, że Ty też możesz.

Co w tej książce najbardziej mi się podobało ?

Jak podejść sprzedawcę? Wszyscy błędnie myślimy, że wielkie sieci sprzedażowe nie dają rabatów, że Rabat to stolica Monako 🙂 Jak się jednak okazuje dają i to na wszystko. Aby podejść sprzedawce i Ty i on musi poświęcić swój czas, aby móc z nim negocjować. Ty prowadzisz rozmowę, wypytujesz o to co Cię interesuje. A na końcu zadajesz pytanie “Za jaką najmniejszą kwotę sprzedał pan ten telewizor?” Sprawdzone w praktyce. I wiesz co? Działa! Meble do biura kupiłem ponad tysiąc złotych taniej!
Kolejne co dobrze działa i pomaga zrozumieć negocjacje to język jakim została napisana. Czyta się ją bardzo szybko i płynnie przechodzi między zagadnieniami. Dużo tu psychologii i zrozumienia funkcjonowania człowieka. Ubrane w proste słowa, które jeśli już się ich nauczysz, działają cuda i pomagają osiągać kolejne cele. Czy te zakupowe, sprzedażowe i wszystkie inne. Polecam z czystym sumieniem.

Dla kogo?

Robert Mayer ze swoją czterdziestoletnią praktyką w negocjacjach pomaga milionom ludzi na całym Świecie. Stworzył on podręcznik negocjacji, który jest dla wszystkich. Pomoże zarówno Tobie robiąc świąteczne zakupu sprzętu TV i AUDIO, jak również przedsiębiorcy, który potrzebuje zatrudnić prawnika lub sprzedać firmę. Jeśli podejdziemy do niej w odpowiedni sposób nie ma żadnych podstaw do nieudanych negocjacji.

  • Początkujący (każdy z nas) – powinniśmy uczyć się jak negocjować. W dzisiejszych czasach korporacje chcą abyśmy nie uwierzyli, że można, jednak prawda jest zupełnie inna. Nie mówię tu by negocjować z Panią w supermarkecie zakup jogurtów, lecz o zakupie samochodu czy zaciągnięciu pożyczki w banku. Podstawą jest poświęcony czas sprzedawcy naszej osobie. Im tego czasu więcej, tym lepsze rezultaty w obniżeniu ceny.
  • Przedsiębiorca – chcący rozwinąć swój biznes, nawiązać nowy kontrakt handlowy lub po prostu sprzedać firmę. Znajdzie tam porady jak to wszystko osiągnąć. Praca nad własnym biznesem jest z początku trudna. Ci, którzy zaczynają przygodę znajdą tutaj mnóstwo przydatnych informacji, które pomogą zbudować solidne fundamenty 🙂 własnej firmy.
  • Studenci lub uczniowie psychologi, stosunków międzyludzkich, coachowie, motywatorzy, kierownicy, menagerowie, specjaliści i Ci, którzy pracują z ludźmi. Kompendium wiedzy, kopalnia informacji o tym jak postrzegamy negocjacje z punktu widzenia pieniądza, emocji. Podstawowa lektura wyżej wymienionych grup ludzi. Naprawdę, nie żartuje, gdyż ta pozycja otwiera oczy na to jak powinniśmy z ludźmi rozmawiać. Czym się kierujemy, jak wyznaczamy granice. Mayer pokazuje jak te granice złamać.
Jak wygrać każde negocjacje
Życzę aby Tonie i mi zawsze udawało się wygrać każde negocjacje!

Jeśli interesuje Cię ta książka możesz sprawdzić jej cenę na Ceneo.pl. Za kliknięcie w przycisk i przejście przez Ciebie do dowolnego sklepu otrzymam kilka groszy, na nowe książki 🙂

Dziękuję za dobrnięcie do końca mojej recenzji. Jeśli zainteresowało Cię to o czym jest ta książka to ja bardzo gorąco ją polecam. Według mnie najlepszy podręcznik do nauki negocjacji.

Pozdrawiam Cię bardzo gorąco i zapraszam na blog 🙂

Tomek!

Podziel się swoim zdaniem na ten temat:

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.