Real Time Analytics
Menu Zamknij

Jak poprawnie wykonać izolacje przeciwwilgociowe i termiczne fundamentów [PORADNIK]

Witaj 🙂

To już trzeci i jeszcze nie ostatni artykuł o fundamentach. Wcześniej pisałem o:

Dziś skupię się na izolacjach wodochronnych oraz termicznych fundamentów i ścian fundamentowych. Ostatnim etapem będą koszty wykonania fundamentów Twojego Domu Marzeń.

DYGRESJA

Prowadzę portal poświęcony budowie domu jednorodzinnego. Wiem i zdaje sobie sprawę, że w sieci jest kilka lub kilkadziesiąt wielkich portali budowlanych (ze względu na promowanie własnej marki nazw tych stron nie podam). Co wyróżnia mnie na tej liście ? Fakt, że skończyłem studia magisterskie z budownictwa, do każdej sprawy podchodzę z sercem, opisuje dla Ciebie każdy element tak jakbym sam brał udział w jego wykonaniu, tak jakbym budował dla siebie. Za jakiś czas będę prowadził relację ze swojej budowy, własnego domu. Wtedy sam zobaczysz jak podchodzę do tego tematu. Piszę dla Ciebie, dzieląc się swoją wiedzą zdobytą na studiach, w pracy zawodowej, lecz też podczas wykonywania wielu robót budowlanych samodzielnie. Tak, wiele rzeczy robiłem i umiem zrobić. Dziele się wiedzą teoretyczną, ale też praktycznymi wskazówkami jak wykonać dany element. Pisać dopiero zaczynam, z upływem czasu teksty będą jeszcze lepsze. W tym miejscu chciałbym podziękować tej garstce osób, które we mnie wierzą i pomagają od samego początku, jak i tym, które dołączyły do mnie już w trakcie realizacji tego projektu. Na tym blogu zdjęcia pochodzą z mojej prywatnej galerii, prac w których sam uczestniczyłem, a także z portali z darmową grafiką, z których korzystam. Ponadto, na tym blogu nigdy nie zobaczysz, żadnych wyskakujących okienek z reklamami (wyjątek to zapis do newslettera, który nie jest reklamą). Jedyne co promuje to moją markę jaką jest Twój Dom Marzeń. Współpracuję z kilkoma dużymi firmami, w tym momencie nie mogę podzielić się z Tobą kto to jest dokładnie, wszystko jest na etapie rozmów. Dowiesz się o tym na pewno w odpowiednim czasie. Co daje konkurencja ? Suche fakty, napisane z błędami, zostawia swojego czytelnika bez pomocy. Często artykuły piszą osoby bez odpowiedniego przygotowania, bez doświadczenia na budowie. Ja jestem otwarty dla Ciebie. Łącze pisane bloga, dzielenie się wiedzą z pracą zawodową. Jestem czynnym budowlańcem, inżynierem. To tyle dygresji na temat mojej osoby i treści, które tworzę. Zapraszam do artykułu.

Izolacje przeciwwilgociowe i wodochronne pionowe i poziome

Dzielą się w zależności od pełnionych funkcji na:

 • izolacje przeciwwilgociowe przeznaczone do ochrony budynków przed działaniem wody niewywierającej ciśnienia hydrostatycznego, takie jak izolacja lekka i średnia,
 • izolacje przeciwwodne przeznaczone do ochrony budynków przed działaniem wody, która wywiera ciśnienie hydrostatyczne (np. budynki posadowione poniżej poziomu zwierciadła wody gruntowej lub w gruntach spoistych), izolacja ciężka.

Izolacja przeciwwilgociowa lekka i średnia

Występuje w budynkach posadowionych na piaskach i żwirach, w gruntach przepuszczalnych. Do jej wykonania stosuję się izolacyjne masy powłokowe oparte na:

 • rozcieńczalniku organicznym (asfaltowe, asfaltowo-kauczukowe, polimerowe np. Asfredol 682, Icopal Siplast Primer),
 • wodzie (masy dyspersyjne np. Torggler EKOR 74BT).

Należy zapoznać się z instrukcją producentów w kwestii ustalenia ilości warstw nakładanych na izolowany element. Minimalna ilość warstw to dwie lub trzy warstwy. Pamiętaj aby ściana czy fundament były czyste, niepylące i w przypadku mas dyspersyjnych lekko wilgotne.

Oprócz materiałów w formie płynnej i półpłynnej można również z powodzeniem stosować materiały rozwijane z rolki takie jak papy zwykłe (na tekturze budowlanej lub na osnowie z włókna szklanego), asfaltowe papy termozgrzewalne, membrany samoprzylepne (Pecithene, Mapathene SA) czy również folie izolacyjne z polipropylenu i PVC. Materiały rolowe są często wykorzystywane w izolacji budynków podpiwniczonych, jak i niepodpiwniczonych, a także posadowionych w gruntach spoistych. Pełnią one rolę izolacji lekkiej oraz ciężkiej. Należy zadbać o staranne wykonanie każdego rodzaju izolacji. Niektóre z wymienionych wyżej aby w pełni wykorzystały swoje właściwości izolacyjne muszą mieć odpowiednio przygotowane podłoże, które powinno być gładkie, suche, odpylone i w niektórych przypadkach odpowiednio zagruntowane np. roztworem na rozcieńczalniku organicznym.

Izolacja przeciwwilgociowa ciężka

Do jej wykonania stosuje się mineralne powłoki uszczelniające w postaci gotowych mieszanin cementu, piasku i domieszek chemicznych. Sprzedawane są w gotowych workach, przygotowane do wymieszania z niewielką ilością wody na budowie. Po wymieszaniu z wodą osiągają konsystencje umożliwiającą nakładanie pędzlem lub szczotką. Tworzą warstwę ochronną o grubości 1 mm. Należy nakładać minimum dwie warstwy lub stosować się do wskazań producenta na opakowaniu. Przykładami mogą być wszelkie masy izolacyjne takie jak Atlas Woder Duo, Ceresit CR65, Antol Aquaproof, Antol Flexistar czy Flexi K2 (wszystkie trzy od firmy Torggler). Cechują się dobrą urabialnością i łatwym sposobem nanoszenia na powierzchnie. Z reguły stosowane są na pionowych ścianach fundamentowych.

Do wykonywania izolacji ciężkich ścian fundamentowych, ścian piwnic czy też samych fundamentów stosuje się również materiały rolowe opisane wyżej. Najczęściej na przygotowaną ścianę, suchą, odpyloną i zagruntowaną np. Icopal Siplast Primer wykonuje się izolację z jednej lub dwóch warstw asfaltowej papy termozgrzewalnej na osnowie z włókna szklanego lub z membran samoprzylepnych. Poprawnie wykonana izolacja cechuje się wysoką odpornością na wodę oraz na uszkodzenia mechaniczne (np. szkło lub kamienie zawarte w gruncie przyległym do ściany).

Izolacje pionowe wykonuje się na całej powierzchni ścian i fundamentów, które mają kontakt z podłożem gruntowym tak na zewnątrz jak i wewnątrz budynku przed zasypaniem ścian.

Izolacja pozioma

Najczęstszym sposobem wykonywania izolacji poziomych jest umieszczenie warstwy papy lub foli pomiędzy elementami murowanymi, a fundamentem i wyżej pomiędzy ścianą fundamentową, a docelową ścianą konstrukcyjną. Wykonując i odpowiednio łącząc izolację pionową wraz z poziomą uzyskujesz jednolitą warstwę izolacyjną Twojego Domu Marzeń. Należy zadbać o połączenie wszystkich warstw ze sobą aby na długie lata zapomnieć o wilgoci.

http://www.chemall.pl/izolacja-pozioma/

Izolacja cieplna fundamentów i ścian fundamentowych

Do izolacji termicznej fundamentów i ścian fundamentowych wykorzystuje się płyty styropianowe o twardości minimum EPS 100 lub płyty ze styroduru o twardości EPS 120. Materiał ten jest bardziej odporny na ciężkie warunki gruntowe, jego zwiększona gęstość ma wpływ na jego twardość i trwałość. Wykonując izolację z tego rodzaju styropianu możesz być spokojny o uszkodzenia mechaniczne, gdyż jest na nie odporny. Materiał ten z powodzeniem wykorzystuje się również na posadzki. Aby poprawnie współpracował on z gruntem należy zabezpieczyć go od strony zewnętrznej poprzez zatopienie siatki zbrojącej na klej i ponowne zagruntowanie środkiem na rozcieńczalniku organicznym lub masą dyspersyjną. Należy chronić nieosłonięte elementy styropianowe przed produktami ropopochodnymi gdyż wszelkie roztwory na bazie ropy czy inne rozcieńczalniki w kontakcie ze styropianem powodują jego zniszczenie poprzez rozpuszczenie. Zaletami twardych styropianów lub płyt ze styroduru frezowanego jest fakt, że nie są nasiąkliwe, są odporne na działanie wilgoci, którą usuwają poprzez kanaliki umieszczone na powierzchni płyt, z reguły są bardzo dobrze wykonane i trzymają wymiar co ułatwia montaż.

Folia kubełkowa

Jest to warstwa izolacji mechanicznej, która odseparowuje izolację wodochronną i termiczną od warstw gruntu. Jest bardzo wytrzymała i nie ulega zniszczeniu. Z powodzeniem również pozwala ścianie oddychać i usunąć nadmiar wilgoci. Przy montażu należy jedynie pamiętać o poprawnym jej ułożeniu tzn. kubełki powinny przylegać do ściany, tworząc pustkę powietrzną, natomiast zewnętrzna gładka strona z wgłębieniami przeznaczona jest do kontaktu z gruntem. Jeśli izolacja z foli kubełkowej zostanie źle położona może skutkować to gromadzeniem się wody na ścianie fundamentowej, co podczas mrozów może niekorzystnie wpływać na wytrzymałość całej konstrukcji. Nagromadzona woda nie odparuje i jeśli zamarznie zwiększy swoją objętość spowodouje uszkodzenie warstwy izolacji termicznej i samej foli kubełkowej.

Jak poprawnie wykonać izolację fundamentów i ścian fundamentowych ?

 1. Wykonujemy fundament i izolujemy jego powierzchnię np. wykonując izolację Icopal Siplast Primer.
 2. Na zaizolowanym fundamencie przed przystąpieniem do murowania wykonujemy izolację poziomą z papy lub z membrany samoprzylepnej w miejscu gdzie ma powstać docelowa ściana fundamentowa.
 3. Po zakończeniu murowania, ścianę należy odpylić, oczyścić z resztek zbędnej zaprawy i w zależności od technologii wykonać wyżej wymienioną izolację wodochronną. Należy pamiętać o dokładności, wymaganych czasach schnięcia poszczególnych warstw, czy kierunku ich nakładania. Na przykład: zagruntować ścianę roztworem Icopal Siplast Primer i po wyschnięciu wykonać docelową izolację z papy termozgrzewalnej na stronie zewnętrznej, a wewnątrz obiektu wykonać w trzech warstwach izolację z użyciem np. masy dyspersyjnej Ekor 74 BT lub na zewnętrznej części ściany wykonać w dwóch warstwach izolację z użyciem Asfredolu 682.
 4. Po wykonaniu izolacji wodochronnej możemy przystąpić do wykonania izolacji termicznej na zewnętrznej stronie ściany. Na zaprawę klejową do styropianu lub specjalny klej montażowy w postaci piany przyklejamy na wcześniej wykonaną izolację wodochronną płyty styropianowe EPS 100 lub płyty ze styroduru EPS 120 (np. Yetico Aqua). Po przyklejeniu na tak przygotowanej izolacji wykonujemy warstwę zbrojącą z kleju do przyklejania siatki, w który zatapiamy siatkę z włókna szklanego.
 5. Po wyschnięciu kleju należy usunąć jego nadmiar za pomocą szpachli i odpylić powierzchnię ściany. Na tak przygotowanej powierzchni nakładamy jedną warstwę Icopal Sipolast Primer, Asfredol lub Ekor 74 BT. Po wyschnięciu, układamy folię kubełkową (kubełkiem do ściany) i zasypujemy fundamenty wraz ze ścianami do wymaganej wysokości.
 6. Przed przystąpieniem do murowania ścian wyższej kondygnacji wykonujemy ponownie izolację poziomą z papy lub membrany tak by wszystkie warstwy były ze sobą połączone. Dopiero po wykonaniu izolacji poziomej można przystąpić do murowania ścian wyższych kondygnacji.
www.yetico.com
 1. Grunt rodzimy.
 2. Podłoże gruntowe bezpośrednio przy ścianie fundamentowej.
 3. Ława fundamentowa.
 4. Izolacja przeciwwilgociowa pozioma ławy fundamentowej.
 5. Izolacja przeciwwilgociowa pionowa ściany fundamentowej.
 6. Izolacja przeciwwilgociowa pozioma.
 7. Izolacja termiczna.
 8. Izolacja mechaniczna (folia kubełkowa).

Podsumowanie

Na poprawnie wykonaną izolację wodochronną jak i termiczną fundamentów i ścian fundamentowych składa się wiele czynników. Począwszy od dokładności wykonania samych elementów, poprzez odpowiednie ich przygotowanie, wybór materiałów izolacyjnych, wykonania izolacji wodochronnej, na izolacji termicznej kończąc. Jest to bardzo ważny element w całej układance (wszystko jest ważne i ma znaczenie tym bardziej jeśli robimy to dla siebie). Wykonując poprawnie wszystkie opisane wcześniej kroki możesz spać spokojnie i mieć pewność, że dokładnie wykonałeś izolację. Unikniesz w ten sposób późniejszych zmartwień takich jak podciąganie kapilarne, skraplająca się para wodna na ścianie, zawilgocenia i grzyby.

Twój Dom Marzeń zasługuje na poprawnie wykonaną izolację wodochronną i termiczną fundamentów i ścian fundamentowych.

Jeśli coś jest nie jasne lub nie zrozumiałe napisz do mnie. Postaram się bardziej naświetlić interesujący Cię temat.

Pozdrawiam serdecznie,

Tomek 🙂

 

Podziel się swoim zdaniem na ten temat:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.