Real Time Analytics

Słowem wstępu:

Jak nie przespać zimy i przygotować się do budowy Twojego Domu Marzeń ? Potraktuj ten temat jak wojnę!
W tym artykule znajdziesz odpowiedź na to i jeszcze kilka innych pytań, które pojawią się w tym tekście.

Na wstępie kilka słów co się u mnie dzieje. Więc tak, zakwalifikowałem się na egzamin na uprawnienia budowlane. Egzamin pisemny zdaję 23 listopada na Uniwersytecie Zielonogórskim (uff, nie muszę jechać do Gorzowa Wlkp., no i UZ znam jak własną kieszeń, w końcu pisałem tam wiele egzaminów zazwyczaj kończących się wynikiem pozytywnym). Kolejny etap to egzamin ustny we wtorek 27 listopada, dwa dni po moich urodzinach i liczę na to, że zdając ten egzamin zrobię sobie piękny prezent na urodziny. Tak na poważnie to nauka, głownie do egzaminu ustnego wreszcie ruszyła pełną parą. Trzymajcie kciuki.

Mamy jesień, za chwilę przyjdzie zima. Okres świąteczno-noworoczny, a potem kolejny rok pełen wyzwań. Jak nie przespać zimy gdy planujesz zacząć budowę na wiosnę ? Polecam dobrze przepracować okres zimowy, gdy wieczory są długie i ciemne. Usiądź wygodnie w fotelu, zaparz aromatyczną herbatę i rozpocznij poszukiwania. Kogo i czego ? Śpieszę z odpowiedzią.

Zima mija szybko

Jeśli chcesz zacząć budować Twój Dom Marzeń wiosną i nie zastanawiać się od czego zacząć śledź mój blog Twój Dom Marzeń. Będę publikował dla Ciebie artykuły przez całą zimę, tak byś nie miał wątpliwości co robić w pierwszej kolejności. Zanim jednak nadejdzie wiosna, przepracuj dobrze jesień i zimę.

Jak nie przespać zimy? Zdobądź wymagane dokumenty!

Zacznij od projektu. Możesz zacząć szkicować ręcznie układ ścian i rozkład pomieszczeń. Nie mów, że nie masz o tym pojęcia. Wyobraź sobie jak maiłby wyglądać Twój Dom Marzeń i przelej pomysły na papier. Jeśli coś kiełkuje w Twojej głowie od dawna nie wahaj się i to narysuj. Potem udaj się do projektanta (konstruktora, później architekta) i on zadecyduje co można zrobić, a co poprawić. Możesz również kupić gotowy projekt w Internecie. Jest tego bardzo dużo. Jak wybrać projekt pisałem w tym artykule: Działka i projekt Twojego Domu Marzeń część 2.
Jeśli znajdziesz lub stworzysz swój idealny projekt zajmij się formalnościami prawnymi. Uzyskaj pozwolenia na budowę lub zgłoszenie. Poczytasz o tym w tutaj: Zgłoszenie budowy i sprawy z tym związane.

Jak nie przespać zimy? Wybierz kierownika budowy!

Znajdź odpowiedniego kierownika budowy. Odpowiedni to taki z doświadczeniem i wiedzą. Ale jak go znaleźć? Najlepiej z polecenia od osób, które miały z nim styczność. Można też poszukać na stronie Kierownicy Budowy lub od przyszłego roku osoby z Zielonej Góry i okolic będą mogły skorzystać z moich usług. O kierowniku budowy przeczytasz w artykule Zgłoszenie budowy i sprawy z tym związane w pkt. 2.

Jak nie przespać zimy ? Znajdź ekipę „budowlańców”!

To zaraz po kierowniku budowy najtrudniejsze i zarazem najważniejsze zadanie. Znaleźć taką firmę, która od A do Z wybuduje Twój Dom Marzeń nie jest proste. Mało firm buduje kompleksowo. Dzieje się to w dużych miastach. U nas na zachodzie najczęściej prace dzieli się etapami i tak firma A wykonuje fundamenty, ściany konstrukcyjne, stropy. Ogólnie brudne tematy. Firma B zajmuje się dachem, rynnami, obróbką kominów ponad dachem. A firma C wchodzi do środka i wykonuje instalacje elektryczne. Kolejna firma D zajmuje się instalacjami wodnymi i ogrzewczymi. Firma E wykonuje posadzki, a firma F tynki maszynowe. Na końcu wchodzą płytkarze i wykończeniowcy. Z tymi jest najgorzej. Jest coraz mniej fachowców, którzy naprawdę dokładnie wykonają okładziny z płytek ceramicznych czy szpachlowanie ścian. Pisałem o tym niedawno w artykule Budownictwo – szara rzeczywistość.

Często zdarza się tak, że kierownik budowy ma swoje zaprzyjaźnione firmy, które wykonują roboty budowlane. A jeśli tak nie jest polecam szukać ich na własną rękę na wspomnianym wcześniej Oferteo lub w szeroko pojętym Internecie na forach budowlanych, w serwisach ogłoszeniowych jak OLX, itp. Warto zapoznać się z galerią zdjęć prac wykonanych przez te osoby (jeśli jest taka możliwość). Zima to najlepszy czas na poszukiwania, gdyż firmy budowlane są obłożone i na najlepszych nierzadko trzeba czekać 6 miesięcy, a nawet rok i dłużej.

Zimą wykonawcy zapełniają kalendarze. O nierzetelnych wykonawców i tzw. „papudroków” nietrudno, ale na najlepszych trzeba poczekać i słono im zapłacić, chyba, że nie prześpisz zimy i dobrze się przygotujesz. Pamiętaj! „Szczęście nie sprzyja lepszym, szczęście sprzyja przygotowanym”. Potraktuj te przygotowania jako wojnę! Im później zaczniesz tym będzie drożej (wolne terminy w środku sezonu są droższe, jeśli w ogóle mają miejsce), będzie trudniej i niepewnie. Dlatego wygraj tą wojnę i już teraz rozpocznij pierwszą bitwę.

Co dalej ?

Wymienione wcześniej zadania wymagają dużej ilości czasu. W końcu szykujesz się na wojnę. Jeśli przebrniesz przez powyższe punkty daj mi o tym znać. Będę szczęśliwy jeśli to co pisze pomoże Ci wygrać. Kolejnym krokiem jest zaznajomienie się z podstawowymi robotami budowlanymi opisywanymi na BLOGU. Nie musisz znać ich dokładnie, ważne abyś był czujny, miał podstawy wiedzy i nie dał się oszukać, gdyż to kosztowne.

Zima to czas idealny na przygotowania, na snucie planów, projektowaniu i wyobrażaniu sobie Twojego Domu Marzeń. Jeśli dobrze przepracujesz ten okres, w niedalekiej przyszłości wróże sukces Twojemu przedsięwzięciu. Dasz radę, wierzę w Ciebie bardzo mocno. W razie pytań, czy jakichkolwiek wątpliwości jestem do dyspozycji. Możesz śmiało pisać do mnie w komentarzach lub na adres skrzynki e-mailowej. Chcę stworzyć w sieci miejsce przyjazne przyszłym i obecnym Inwestorom i pomagać im na drodze do realizacji marzeń w postaci pięknego i funkcjonalnego domu. W styczniu odpalam pierwszy w Polsce podcast budowlany! Będzie można mnie posłuchać. Będę zapraszał do niego Inwestorów, wykonawców, przedstawicieli producentów i dystrybutorów materiałów budowlanych, a także specjalistów z wyższych uczelni. Kilka miejsc już jest zajętych. Zapraszam bardzo gorąco.

Zacznij już teraz przygotowania do wojny, wygraj pierwszą bitwę i nie spoczywaj na laurach. Walcz dalej, celem i nagrodą jest Twój Dom Marzeń! Chcesz być na bieżąco? Zapraszam na Facebook’a i Instagram. Planuje ruszyć też z kanałem na Youtube, ale na razie to melodia przyszłości. Brak czasu stanowczo utrudnia nagrywanie i przygotowywanie materiałów dla Ciebie 🙂

Nie prześpij zimy! Działaj, bądź przygotowany, a na pewno się uda! Jeśli to czytasz to jestem z Ciebie dumny. Jesteś świadomy skali przedsięwzięcia i to pierwszy krok na drodze do osiągnięcia celu.

Pozdrawiam bardzo gorąco!

Tomek 🙂

Podziel się swoim zdaniem na ten temat:

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.