Real Time Analytics
Menu Zamknij

Działka i PROJEKT Twojego Domu Marzeń – część 2

Witaj 🙂

Dziś chciałbym przedstawić temat wyboru projektu Twojego Domu Marzeń. Jest to druga część wpisu Działka i Projekt Twojego Domu Marzeń. Wpisy te powinny być rozpatrywane razem. Chodzi o to, że wybór działki i projektu jest ściśle powiązany. Jak już pisałem wcześniej należy dysponować nieruchomością gruntową o określonych wymiarach, które zawsze muszą być porównane i zbliżone z tymi, które są podane w projekcie w punkcie: „Minimalne wymiary działki”. Dlatego tak ważne jest, aby zapoznać się z projektami domów, które spełniają nasze kryteria i skonfrontować je z dostępnymi działkami lub z naszą nieruchomością i bezpośrednio porównać wymiary, aby odpowiedzieć na pytanie: „Czy ten dom zmieści się na moim gruncie i będzie to zgodne z przepisami prawa budowlanego ?” Wymiary podane w projekcie są zgodne z przepisami budowlanymi i bezpośrednio informują jakiej wielkości dom możemy na niej wybudować. Tyle słowem wstępu. Ale jak wybrać projekt domu optymalnego, komfortowego, który spełni nasze oczekiwania ? Masz wiele pytań i wątpliwości, nie wiesz na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu ? Przeglądasz setki stron z projektami i nie wiesz co wybrać ? Zapraszam dalej.

Wybór projektu

Powszechnie dostępne projekty domów, które możesz obejrzeć i zakupić przez Internet są zaprojektowane dość przystępnie. Co przez to rozumiem ? Ich rozmieszczenie jest przemyślane (choć nie zawsze), podzielone są na kategorie: domy murowane, domy drewniane, powierzchnia, rodzaj pokrycia dachowego i wiele, wiele więcej kategorii. Każdy z nas znajdzie coś dla siebie. Musisz pamiętać, aby w wyborze projektu nie kierować się rozmieszczeniem pomieszczeń i powierzchnią użytkową. Powinieneś zwrócić uwagę na konstrukcję domu. (Celeowo skupiam się na konstrukcji domu, gdyż wygląd zewnętrzny wynika bezpośrednio z konstrukcji. Architektura i wygląd zewnętrzy jest to temat bardzo indywidualny, dlatego zostawiam go do Twojej opini.) Dysponując większą działką możemy uzyskać powierzchnię użytkową domu z poddaszem (o de facto mniejszej powierzchni zabudowy), zbliżoną do domu parterowego (o większej powierzchni zabudowy). Dlaczego zwracam na to uwagę ? W tym momencie musimy określić czy chcemy poddasze użytkowe. Wiąże się to z większą ilością robót budowlanych, z dodatkowym wykonaniem stropu, schodów i wielu innych prac, a także z dodatkowymi kosztami ! Wybierając dom parterowy oszczędzasz czas, pieniądze i „zdrowie”. Zwracam tylko uwagę, że jeśli możesz poświęcić więcej miejsca na działce rozważ dom parterowy, natomiast, jeśli działka jest mała a ilość metrów kwadratowych jest znaczna, warto rozważyć dom z poddaszem użytkowym. Zostawiam to do Twojej opinii, w końcu to ma być Twój Dom Marzeń.

Konstrukcja:

  • Fundamenty – najczęściej zaprojektowane, jako ławy żelbetowe, monolityczne, wylewane na budowie. Jest to najczęściej spotykany sposób posadowienia budynków jednorodzinnych i większości innych budynków. Mogą się zdarzyć nieliczne stopy fundamentowe, pod kominy wolnostojące, czy słupy tarasu. O fundamentach opowiem szerzej w następnym wpisie.
  • Ściany fundamentowe lub ściany piwnicy – murowane, z bloczków betonowych.
  • Ściany konstrukcyjne – murowane, z bloczków silikatowych drobnowymiarowych, tzw. Silka, z ceramiki poryzowanej (pustaki ceramiczne, np. Porotherm), z gazobetonu (właściwie z betonu komórkowego np. Ytong lub H+H), drewniane (np. w domu z bala lub płaza drewnianego).
  • Wieniec – zwieńczenie każdej murowanej ściany konstrukcyjnej, pełni rolę „spięcia” i usztywnienia konstrukcji oraz jest podstawą oparcia konstrukcji dachu (murłaty dachowej).
  • Strop – może być wykonany w różnych technologiach. Mogą to być płyty kanałowe (strop żerański), strop typu Teriva lub starszy DZ-3 (prefabrykowane belki żelbetowe, w których przestrzenie wypełnia się drobnowymiarowymi pustakami stropowymi, a na całości wykonuje się wylewkę betonową), drewniany ( na belkach drewnianych z górną warstwą z drewna naturalnego lub wykończony płytą OSB), żelbetowy, wylewany na mokro na budowie ( w deskowaniu pełnym lub na prefabrykowanej płycie typu filigran).
  • Schody – różnych typów (np. proste, spocznikowe, kręcone czy zabiegowe), wykonane z różnych materiałów (prefabrykowane żelbetowe, drewniane, stalowe).

Elementy wynikające z projektu:

  • Ściany działowe – z płyt gipsowo-kartonowych na stelażu z profili cienkościennych (mogą być dodatkowo ocieplone i wygłuszone wełną mineralną), murowane (z betonu komórkowego lub z ceramiki), prefabrykowane (montowane z gotowych płyt np. Ytong Panel).
  • Dach – wykonany w tradycyjnej technologii drewnianej, o różnym kącie nachylenia, z różnymi rodzajami pokryć dachowych (np. dachówka ceramiczna, dachówka betonowa, blachodachówka, gont bitumiczny, gont drewniany, strzecha (tak, to nie pomyłka)) lub stropodach (wentylowany, niewentylowany, dach zielony, z pokryciem najczęściej wykonanym z papy bitumicznej).
  • Okna – głownie mogą być o ramie drewnianej lub plastikowej (z PVC), najważniejsza jest jednak ilość szyb, cała konstrukcja decyduje o współczynniku przenikania ciepła U. Od 01.01.2018 współczynnik przenikania ciepła U dla okien musi wynosić U≤1,1 [W/m2*K], oznacza to, że okna z reguły będą dwu- lub trzyszybowe. Warto zwrócić uwagę na ten parametr ! Od 01.01.2021 będzie on wynosił U≤0,9 [W/m2*K]. Parametr ten nie dotyczy okien połaciowych (dachowych).
  • Izolacja cieplna – dotyczy ścian, jak i dachów czy stropodachów. Wykonywana ze styropianu lub wełny mineralnej o różnych parametrach i współczynnikach przenikania ciepła U. Im mniejsze U tym materiał droższy, ale też ma lepsze parametry izolacyjne.

 

Przeglądając projekt powinieneś zwrócić uwagę na powyższe elementy. To technologia wykonania rzutuje bezpośrednio na koszty oraz czas wymagany do budowy Twojego Domu Marzeń. Różne czasy wiązania betonu, wykonywanie różnych elementów, różne ekipy budowlane na różnych etapach budowy. No chyba, że dom budujesz „metodą gospodarczą” i czas nie jest dla Ciebie bardzo istotny. Budowa domu przez ekipę budowlaną może zakończyć się w 12 miesięcy (przy dobrej organizacji pracy i sprzyjających warunkach atmosferycznych), budowa na własną rękę, z doświadczania wiem, że może rozciągnąć się nawet do 2 lub 3 lat.

Wybór projektu to nie do końca prosta sprawa (lecz nikt nie mówił, że będzie łatwo, proces budowlany jest złożony i nie zawsze można przyspieszyć z wykonaniem poszczególnych elementów). Oprócz wyżej wymienionych, należy wziąć pod uwagę wiele innych kwestii, o których pisałem we wcześniejszym artykule w akapicie poświęconym Miejscowemu Planowi Zagospodarowania  Przestrzennego. Bardzo ważnym elementem jest kąt nachylenia dachu Twojego Domu Marzeń, ponieważ jest on ściśle określony w MPZP, tak samo jak odległość elewacji frontowej od krawędzi działki oraz sposób odprowadzania ścieków. To najważniejsze elementy na jakie trzeba w pierwszej kolejności zwrócić uwagę !

Podsumowanie

Jak widzisz, pokazałem krytyczne elementy, decydujące o wyborze projektu budowlanego Twojego Domu Marzeń. Przed wyborem danego typu domu trzeba skonfrontować wiele części tej układanki. Zaczynając od najważniejszych Twojego wyobrażenia o domu, idąc dalej, szukając projektu dopasowywać poszczególne składniki w jedną całość. Nie należy zapominać o kosztach, nie są najważniejsze ale dlaczego dopłacać jeśli można wykonać pewne etapy taniej ? Pamiętaj też, żeby zwrócić uwagę czy zakupiony projekt można dowolnie adaptować, zgodnie z Twoimi potrzebami. Wielu projektantów wyraża na to zgodę, choć zdarzają się nieliczni, którzy tego nie robią, bądź żądają astronomicznych kwot za zmiany w projekcie ! Zwróć uwagę na powyższe elementy, a gwarantuję poprawny i bezkolizyjny proces budowlany Twojego Domu Marzeń.

Jeśli potrzebujesz pomocy w kwestii wyboru materiałów, śledź uważnie mojego bloga. Przygotowuje cykl artykułów „Krok po kroku”, który przeprowadzi Cię przez proces budowy Twojego Domu Marzeń. Znajdziesz tam informację o wykonywaniu poszczególnych elementów, doborze materiałów oraz typowych błędach, których należy się wystrzegać. Zapraszam również na moją stronę na Facebooku, gdzie znajdziesz wszystkie informację, które na bieżąco publikuje. Polub stronę, a będziesz otrzymywał aktualne wpisy i najnowsze informację ode mnie.

Na Facebooku znajdziesz mnie pod tym linkiem 🙂

Ponadto zapraszam do zadawania pytań w komentarzach pod tym wpisem. Pomogę na bieżąco rozwiać Twoje wątpliwości.

Życzę Ci udanych decyzji oraz przyjemnej reszty dnia 🙂

Z pozdrowieniami

Tomek 🙂

Podziel się swoim zdaniem na ten temat:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.