Real Time Analytics
Menu Zamknij

Budowa Twojego Domu Marzeń – czas start !

Witaj 🙂

Budowę Twojego Domu Marzeń uważam za rozpoczętą ! Czas na start 🙂

Masz już wszystko ? Zgłosiłeś budowę ? Chcesz rozpocząć prace ? Dobrze trafiłeś.

Tym wpisem wyjaśnię co jest konieczne na budowie Twojego Domu Marzeń. Jeśli nie otrzymałeś sprzeciwu do zgłoszenia lub otrzymałeś zaświadczenie „z urzędu” o braku przeciwwskazań do sprzeciwu, możesz rozpocząć budowę. Przeczytaj dokładnie artykuł, a dowiesz się co dalej.

W dzisiejszym artykule uzyskasz odpowiedzi na ponizsze pytania:

  • Co zawiera i czy jest wymagana tablica informacyjna budowy ?
  • Ogrodzenie – dlaczego to ważny punkt i nie można go pominąć ?
  • Roboty przygotowawcze – na czym polegają i czym są ?
  • Co dalej ?

Zapraszam do artykułu 🙂

Od czego zacząć ?

Pierwszym elementem, który powinien pojawić się na placu budowy jest tablica informacyjna. Zawiera podstawowe informację, które umożliwiają identyfikację obiektu, a także określa osoby będące uczestnikami procesu budowlanego (inwestor, projektant, kierownik budowy, wykonawca). Zawiera numery telefonów tych osób oraz numery telefonów alarmowych. Ponadto informuje o pozwoleniu na budowę. Jest wymagana Ustawą Prawo budowlane. Za jej poprawne umiejscowienie na budowie odpowiedzialny jest kierownik budowy. Powinna być umieszczona w widocznym dla wszystkich miejscu (najlepiej przy wjeździe na działkę), tak aby nikt nie mógł jej uszkodzić lub zdjąć. Gotowy szablon można kupić w każdym markecie budowlanym. Koszt takiej tablicy to około 25-30 zł.

Drugą czynnością wynikającą bezpośrednio z Prawa budowlanego, jest odpowiednie zabezpieczenie terenu budowy, przed osobami postronnymi. Trzeba ogrodzić cały teren budowy siatką lub przestawnym ogrodzeniem tymczasowym, które można wynająć. Od strony drogi dojazdowej, powinna znaleźć się brama wjazdowa na teren budowy, która umożliwi wjazd na działkę samochodom z materiałami. Jeżdżąc po budowach, zauważam, że wiele z nich szczególnie dalej od drogi lub w głębi pod lasem nie jest ogrodzonych. Inwestorzy tłumaczą się tym, że nie było czasu,  zapomniałem czy nie wiedziałem. Ogrodzenie daje nam dwie zasadnicze przewagi: gdy ktoś niepowołany wejdzie na działkę z rozpoczętą budową i zdarzy się wypadek, a działka nie była ogrodzona wtedy to Inwestor (czyli Ty) ponosi odpowiedzialność za szkodę tej osoby, jeśli działka jest ogrodzona i dojdzie do powyższej sytuacji to jest to wtargnięcie na Twoją posesję i jeśli cokolwiek się stanie jesteś bezpieczny, gdyż wykonałeś wszystko zgodnie z przepisami, aby ochronić swoją nieruchomość i osoby postronne. Druga przewaga to ochrona przed wandalami. Często jest tak, że taki wandal gdy zobaczy budynek bez ogrodzenia to „lezie” do niego jak ćma do światła, jednak gdy jest ogrodzenie to tworzy wokół Twojej nieruchomości „niewidzialną tarczę” i taki wandal nie podejdzie, gdyż nie będzie chciał siłować się z siatką ogrodzeniową. Wiem, że piszę to zdanie z dużą dozą humoru, jednak coś jest w ogrodzeniu, że odstrasza większość intruzów. Wiadomo, zawsze znajdzie się jakiś osobnik, który za wszelką cenę będzie chciał dostać się tam gdzie nie wolno. Dobrze, wystarczy o ogrodzeniu. Pamiętaj, że jest wymagane, nie zaszkodzi lecz pomoże i wcale nie jest bardzo drogie. Rolka siatki leśnej 50 mb to koszt około 120 zł + kilka słupków w tartaku lub u leśniczego, z reguły 10 zł za sztukę i spisz spokojniej.

Czas rozpocząć roboty budowlane

Co to są prace przygotowawcze opisałem we wcześniejszym artykule. Teraz przedstawię je bardziej szczegółowo. Dla przypomnienia wg Prawa budowlanego prace te to:

  • geodezyjne wytyczenie obiektu w terenie,
  • niwelacja terenu,
  • budowa obiektów tymczasowych,
  • wykonanie przyłączy na potrzeby budowy.

Geodezyjne wytyczenie obiektu w terenie – odbywa się przez uprawnionego geodetę, za pomocą instrumentów takich jak: tachimetr oraz dalmierz laserowy. W przestrzeni wyznaczane są punkty głównych osi budynku. Wykonuje się tzw. ławice (poziome deski), na których, w wyznaczonych punktach geodeta trwale zaznacza i opisuje numery osi budynku. Pomiędzy nimi rozciąga się drut (rzadziej sznur), tworząc tzw. ławę drutową, czyli siatkę osi budynku w przestrzeni. Osie główne umieszczone są w ścianach konstrukcyjnych budynku. Po wytyczeniu przystępuje się do wykopów pod fundament. W budynkach posadowionych głębiej lub podpiwniczonych można wykonać ławice w wykopie.

Niwelacja terenu – definicja geodezyjna mówi, że to wyznaczenie różnicy wysokości pomiędzy dwoma lub wieloma punktami w terenie. Na działce budowlanej wyznaczamy punkty o jednakowej wysokości lub ze spadkiem, a następnie przystępujemy do profilowania powierzchni działki. Profilowanie to nic innego jak wyrównywanie i kształtowanie terenu, nadawanie odpowiednich spadków i płaszczyzn poprzez usuwanie nadmiaru materiału lub jego dosypanie. Na dużych powierzchniach profilowanie wykonuje się przy pomocy koparki lub koparko-ładowarki, a na niewielkich można zrobić to ręcznie. Należy pamiętać, że teren pod budowę po nawiezieniu materiału należy zagęszczać warstwami o grubości 10-30 cm (w zależności od siły zagęszczarki).

Budowa obiektów tymczasowych – to nic innego jak wszelkiego rodzaju kontenery magazynowe czy sanitarne, blaszaki, garaże tymczasowe, wiaty, zasłony i innego rodzaju budowle, w których przechowywane są narzędzia, materiały lub mogą być spożywane posiłki lub zaspokajane potrzeby higieniczno-sanitarne.

Według Ustawy Prawo budowlane Art. 3 ust. 5) Ilekroć mowa o:

tymczasowym obiekcie budowlanym – należy przez to rozumieć obiekt budowlany przeznaczony do czasowego użytkowania w okresie krótszym od jego trwałości technicznej, przewidziany do przeniesienia w inne miejsce lub rozbiórki, a także obiekt budowlany niepołączony trwale z gruntem, jak: strzelnice, kioski uliczne, pawilony sprzedaży ulicznej i wystawowe, przekrycia namiotowe i powłoki pneumatyczne, urządzenia rozrywkowe, barakowozy, obiekty kontenerowe.

Przyłącza na potrzeby budowy – Co jest niezbędne na budowie ? Woda i prąd, rzadziej gaz. Jeśli od początku nie masz dostępu do wodociągu, możesz wykonać studnie głębinową, jednak na samym starcie niewiele osób decyduje się na taki krok. Najlepszym sposobem jest pojemnik na wodę o pojemności 1000 l. Pojemniki te są dość tanie i praktyczne. Problemem może być tylko uzupełnianie zbiornika, choć podejrzewam, że 1000 l wystarczy na długi czas. Zbiorniki wyposażone są w kran, więc można postawić je na podwyższeniu i nie potrzeba pompy, aby wyciągać wodę. Sprawa prądu wygląda nieco inaczej. Jeśli nasza działka jest już uzbrojona i w jej pobliżu znajduje się, rozdzielnica to nie mamy żadnego problemu. Należy tylko podpisać umowę z dostawcą energii na prąd budowlany. Z reguły za taki prąd płacimy ryczałtem, tzn. stałą stawkę co miesiąc lub kwartał niezależnie od zużycia. Jeśli natomiast w pobliżu nie ma rozdzielnicy, będziesz zmuszony początek budowy „pociągnąć” na agregacie prądotwórczym i narzędziach zasilanych akumulatorowo. Jeśli obok mamy sąsiada, który ma już prąd to najlepszym sposobem będzie rozmowa z nim i „pożyczenie” prądu. Z reguły przyłącza powstają od 3 do 9 miesięcy od zgłoszenia zamierzenia rozpoczęcia budowy, więc po takim terminie możemy spodziewać się przyłącza dla Twojej nieruchomości.

Podsumowując

Po złożeniu zgłoszenia i otrzymaniu „z urzędu” zgody na rozpoczęcie prac lub po ukończeniu 21 dni od daty złożenia zgłoszenia możesz rozpocząć roboty budowlane. Jestem z Ciebie dumny jeśli przeszedłeś przez wszystkie procedury i ten artykuł. Budowa Twojego Domu Marzeń to duże przedsięwzięcie. Jeśli jesteś już w tym miejscu, kolejna wizyta w urzędzie będzie na koniec budowy, gdy będziesz ubiegał się o pozwolenie na użytkowanie, ale do tego jeszcze dłuższa chwila.

W następnym artykule napiszę słów kilka, o wykopach, fundamentach i sposobach ich wykonania. Warto zwrócić uwagę, aby geodeta, który wytyczać będzie Twój budynek w terenie poprowadził Twoją inwestycję kompleksowo. Geodeta będzie na Twojej budowie jeszcze kilka razy.

Zapraszam do rozmowy w komentarzach. Wiem, że ten blog dopiero powstaje i rozwija się, tym bardziej zależy mi na Twojej opinii. Zapraszam do wcześniejszych artykułów i do śledzenia tej strony. Mam jeszcze wiele pomysłów i ciekawych informacji do przekazania.

 

Pozdrawiam i życzę przyjemnego wieczoru (dnia lub reszty dnia).

Tomek 🙂

P.S. Prawda, że piękny dom ? I Ty możesz taki zbudować…

 

Podziel się swoim zdaniem na ten temat:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.