Real Time Analytics

Beton komórkowy – elementy dodatkowe [PORADNIK]

Elementy dodatkowe (systemowe) z betonu komórkowego

Ilu producentów tyle systemów wznoszenia ścian i rodzajów materiałów ściennych. Uzupełniając poprzedni artykuł wspomnę, że w Polsce występuje kilku producentów elementów z betonu komórkowego. Są to firmy Xella (od Ytonga), Solbet, H+H, Termalica. I wiele mniejszych, których nazw nie będę tu przytaczał. Wcześniej skupiłem się na dwóch pierwszych producentach z tego zestawienia. Ze względu na ilość potrzebnych materiałów, którzy Ci po prostu udostępniają.

Dziś w artykule znajdą się elementy uzupełniające system ścian murowanych z betonu komórkowego. Co to jest beton komórkowy, jego właściwości fizyczne, koszty ściany jedno- i dwuwarstwowej oraz zalety opisałem w artykule:

Beton komórkowy – co to jest i ile kosztuje ściana zewnętrzna?

Do którego z przyjemnością Cię zapraszam!

Co znajdziesz w artykule:

  • rodzaje elementów dodatkowych z betonu komórkowego;
  • ściany konstrukcyjne – elementy nadprożowe i kształtki U (wieńcowe);
  • ściany działowe – elementy drobnowymiarowe i elementy ścienne;
  • cienkie bloczki do aranżacji wnętrz;

Beton komórkowy – rodzaje elementów dodatkowych

Wznosząc ściany z bloczków z betonu komórkowego możesz z powodzeniem stosować prefabrykowane elementy dodatkowe. Stanowią one uzupełnienie asortymentu do wznoszenia ścian konstrukcyjnych, działowych oraz aranżacji wnętrz. Szereg materiałów pomocnych przy budowie domu ma dużą rozpiętość. Zaczynając od samych bloczków, o których pisałem wcześniej (jest bardzo dużo typów, o różnej izolacyjności, gęstości i wytrzymałości), przez nadproża okienne, kształtki wieńcowe U (stanowią szalunek tracony). A także systemowe ściany działowe lub klasyczne z elementów drobnowymiarowych, na cienkich płytkach kończąc. Wielkość asortymentu jest imponująca. Swój dom możesz w całości wykonać w technologii betonu komórkowego. To materiał zdrowy, ciepły i o znikomej promieniotwórczości naturalnej. Dokładne przedstawienie wyżej wymienionych elementów znajdziesz poniżej. Przyjemnej lektury.

Beton komórkowy - system
System wznoszenia ścian z betonu komórkowego zawiera wiele elementów. Katalog Solbet.

Elementy wieńczące ściany konstrukcyjne z betonu komórkowego – nadproża i kształtki U

W tej grupie do dyspozycji mamy dwa elementy. To zbrojone nadproża oraz kształtki U. Nadproża służą do zamykania otworów okiennych. Przenoszą obciążenia znad otworu na pozostałe boczne części ściany. Nadproża szczegółowo opisałem tutaj:

Jakie nadproża zastosować w ścianach konstrukcyjnych ?

  • zbrojone nadproża z betonu komórkowego – występują w wielu odmianach, ich szerokość oscyluje w przedziale 11,5-36,5 cm, a wysokość to 12,5 oraz 24 cm. Można stosować je w ścianach konstrukcyjnych, zapewniają one dobrą izolacyjność cieplną i spełniają wymagane warunki nośności. Przekrywają otwory w ścianach o szerokości od 90 do 250 cm !!!
beton komórkowy nadproża
Schemat zbrojenia i montażu nadproża na ścianie o różnej szerokości. Katalog Ytong.
beton komórkowy nadproża układ
Układ nadproży z betonu komórkowego na ścianie o wybranej szerokości. Katalog Solbet.

Ceny są nieznacznie wyższe od klasycznych nadproży L19. Gdzie L19 dla otworu o szerokości 150 cm kosztuje 2 x 60 zł=120 zł (i dodatkowo trzeba nadproże podmurować, wypełnić powstałą szczelinę zaprawą i dobrze zaizolować). Nadproże z betonu komórkowego to koszt około 200 zł (ustawiasz na zaprawie i “zapominasz”). Mówię tu o nadprożu o wymiarach 20 x 24 x 175 cm.

  • kształtki wieńcowe U – tworzą szalunek tracony, w którym układa się zbrojenie i wypełnia betonem. Wykorzystuje się je do wykonywania wieńców, belek (podciągów), słupów żelbetowych oraz nadproży o szerokości większej niż 250 cm. Rozpiętość wymiarów jest bardzo duża. Szerokość oscyluje w przedziale 11,5-48 cm (tak jak grubości ścian), wysokości są dwie to 20 i 25 cm, a długość pojedynczego elementu to 60 cm.
beton komórkowy Kształtki wieńcowe U
Wymiary kształtek wieńcowych U. Katalog Solbet.
beton komórkowy Kształtki wieńcowe U
Dla porównania wymiary kształtek wieńcowych U. katalog H+H.

Jaka jest ich zaleta? Łatwość i szybkość montażu.
Ale mają też jedną wadę… Nie zawsze dobierze się odpowiednią szerokość potrzebnego wieńca. Wszystko zależy od tego czy w swoim domu wykonujesz strop i w jakiej technologii. Jeśli budujesz dom parterowy, bez stropu wtedy stosuj kształtki U. Natomiast gdy budujesz dom inny niż parterowy, ze stropem, z poddaszem użytkowym, ja na Twoim miejscu wykonałbym wieniec w sposób klasyczny. Jako szalunku użył płyty OSB lub desek sosnowych. Gdy masz możliwość możesz też skorzystać z szalunków systemowych z wypożyczalni. Dla mnie osobiście kształtki U nie mają większego sensu przy budowie domu i są stratą pieniędzy 🙂

beton komórkowy układ Kształtka U
Kształtka U i schemat montażu nad oknem. Katalog Ytong.

Beton komórkowy na ściany działowe – elementy drobnowymiarowe i do szybkiej budowy ścian działowych

Wiele wydarzyło się przez kilka ostatnich lat w technologii budowy ścian działowych. Elementów do ich wykonania jest bardzo dużo. Ściany działowe można wznosić w technologii bloczków z betonu komórkowego. Największą popularnością cieszą się:

  • elementy drobnowymiarowe, bloczki o kształcie prostopadłościanu, o wymiarach 11,5 x 59,9 x 39,9 cm (grubość x szerokość x wysokość), lub zbliżonych. Występują też w grubości 6, 8, 10 cm. Są bardzo często stosowane. Bloczki te są lekkie, posiadają pionowe wytłoczenia na krawędziach bocznych tzw. pióro i wpust, czyli nie wypełnia się spoin pionowych. Pierwszą warstwę ustawia się na podłodze lub stropie na zaprawie murarskiej, na izolacji poziomej w postaci papy lub foli. Kolejne warstwy łączy się na cienkie spoiny, klejem do bloczków z betonu komórkowego. Pamiętaj o przesunięciu każdej warstwy względem poprzedniej. Potocznie zwane Promontem, którym nie są (Promonto to podobne bloczki, lecz wykonane z gipsu).
beton komórkowy elementy ścian działowych

Bloczek drobnowymiarowy do wznoszenia ścian działowych. Katalog Ytong.
beton komórkowy elementy ścian działowych

Bloczki w różnych rozmiarach do wznoszenia ścian działowych. Katalog Termalica.
  • Ytong Panel – to od jakiegoś czasu nowość w dziedzinie ścian działowych. Są to duże płyty ścienne o wysokości 220-300 cm, grubości 7,5 i 10 cm oraz szerokości 60 cm. Stosowane są przez deweloperów na ściany działowe w mieszkaniach. Szybkość wznoszenia ściany jest naprawdę imponująca! Widziałem na żywo, sam murowałem, wiem co mówię 🙂 Możesz zastosować je również w swoim domu. Informacje tą podaje jako ciekawostkę. Płyty te są dość drogie i ich opłacalność powstaje w momencie gdy trzeba szybko postawić wiele metrów ścian działowych. Płyty te wykonane z betonu komórkowego są dodatkowo zbrojone, nie rozpadają się w rękach, ale też są dość ciężkie. Do ich montażu służy specjalny wózek. Wytrzymałość na ściskanie to 4 MPa, a klasa gęstości to 600.
beton komórkowy elementy ścian działowych
Tak właśnie wygląda Ytong Panel. Katalog Ytong.

A tu sprzęt do wykonywanie ścian działowych z betonu komórkowego w systemie Ytong Panel. Szybkość jest olbrzymia, a narzędzia można wypożyczyć od firmy dystrybuującej materiały w Twoim regionie!

beton komórkowy elementy ścian działowych
Narzędzia do wznoszenia ścian z Ytong Panel. Xella Polska.

Moje zdanie na temat Ytong Panel jest takie. Jeśli masz mało czasu, korzystaj! Jeśli masz dużo powierzchni do podzielenia ścianami działowymi, korzystaj! Materiał ten jest bardzo trwały. Czy wygodny w obróbce i montażu? Nie bardzo. potrzeba minimum dwóch osób, specjalnych narzędzi i sprzętu do cięcia. Powstaje dużo pyłu i odpadów gdy powierzchnie są niewymiarowe. Wykorzystanie tego materiału na budowie Twojego Domu Marzeń musisz dobrze przemyśleć!

Beton komórkowy – cienkie elementy do aranżacji wnętrz

Gdy chcesz wykonać elementy nietypowe, wizualne jak łuki, półki, zabudowy wanny, itp. to właśnie dla Ciebie są płytki z betonu komórkowego. Są to elementy bardzo cienkie, o grubości 5; 7,5; 10 cm. W zależności do czego wykorzystana ma być taka płytka. Można nią obudować wannę, wykonać półkę w łazience, obudować kominek, lub wykonać balustradę przy schodach. Bloczki te są bardzo miękkie, można dowolnie nadać im kształt, piłować i szlifować. Teraz półokrągłe i wyoblone krawędzie to nie będzie problem. Ich wymiary, poza wspomnianą wcześniej grubością to 20(24) x 60 cm. (wysokość x szerokość). Można wykorzystywać je na wiele sposobów.

beton komórkowy elementy cienkie bloczki
Przykłady zastosowania. Katalog Ytong.
beton komórkowy elementy cienkie bloczki
Przykład zastosowania. Katalog Solbet.

Beton komórkowy – zdrowy materiał na lata

Elementy z betonu komórkowego są powszechnie dostępne. Za ich pomocą można wykonać wszystkie elementy murowane. Zaczynając od ścian konstrukcyjnych, nadproża, czy elementy wieńców. Ponadto ściany działowe oraz wszystkie elementy architektoniczne, w aranżacji wnętrz. Jest to materiał zdrowy, w pełni wykonywany z naturalnych surowców. Wbrew teorii nie nasiąka wodą, jest oddychający i ognioodporny. Podczas ewentualnego pożaru nie rozprzestrzenia ognia, nie topi się i nie wydziela toksycznych dymów. Pobiera z otoczenia nadmiar wilgoci i oddaje w momencie gdy powietrze jest bardzo suche.

Jest to materiał ogólnodostępny, a budynek wykonany w tej technologii spełnia szereg wymagań nośności, izolacyjności akustycznej i cieplnej. Dzięki milionom mikro pęcherzyków jest wysoce izolacyjny. Ma duży opór cieplny i dobrze izoluje. Dzięki zastosowaniu betonu komórkowego, możesz wykonać ścianę jednowarstwową (bez dodatkowego ocieplenia) !

beton komórkowy elementy ścian konstrukcyjnych
Bloczki z betonu komórkowego występują wielu różnych rozmiarach i odmianach. Katalog Ytong.

Ja osobiście polecam ten materiał na budowę Twojego Domu Marzeń. Będziesz miał święty spokój, ciepło, cicho i naprawdę dobrze zbudowany dom. Nie, to nie jest artykuł sponsorowany. Zastosowane materiały pochodzą z dostępnych źródeł takich jak Katalogi producentów materiałów budowlanych, z mojej praktyki i doświadczenia. Pracowałem na różnych budowach i z wieloma materiałami miałem do czynienia. Wszystkie opisane materiały miałem we własnych rękach, namacalnie na nich pracowałem 🙂 Dlatego je polecam!

Dziękuję za dziś i zapraszam ponownie. Możesz się zemną skontaktować na kilka sposobów:

Zapraszam i pozdrawiam!

Tomek!

Podziel się swoim zdaniem na ten temat:

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.